مزایای بارکد

مزایای بارکد GS1 Iran

ما شما را به بازارهای ایران و جهان وصل خواهیم کرد.

پیشتر با تعریف بارکد و اینکه بارکد چیست آشنا شدیم. در مقاله پیش رو با برخی از مزایای دریافت بارکد آشنا خواهیم شد. بارکدها معمولاً به عنوان روشی برای کاهش هزینه و صرفه جویی در وقت به حساب می‌آیند. بارکد یک گزینه ارزشمند و مناسب برای مشاغلی است که به دنبال بهبود کارآیی و کاهش سربار هستند. بارکد ها هم مقرون به صرفه هستند و هم قابل اطمینان.

فن آوری بارکد به قدری گسترده شده است که بسیاری از مصرف کنندگان آن را به سایرین پیشنهاد می‌دهند، این فناوری در بسیاری از مشاغل مزایای بی شماری را ارائه می دهد. تنها با برخی تجهیزات چاپ اولیه و یک اسکنر بارکد مشاغل به راحتی می‌توانند از فناوری بارکد برای بهبود دقت، سرعت و کارآیی بدون هزینه قابل توجهی استفاده کنند.

با روی کار آمدن بارکدها، تحول عظیمی در صنعت خرده‌فروشی به وجود آمد. تمامی صندوق‌های فروشگاهی مجهز به دستگاه‌های بارکد خوان یا بارکد اسکنر شدند. این قرائت‌گر ساده با  صدای بیب بیب کوتاه خود به سرعت اطلاعات مربوط به هر کالا را وارد سامانه صندوق فروشگاهی نموده و مبلغ کالا به سرعت بدون خطای انسانی در صندوق محاسبه می‌شود و این مکانیزاسیون به از بین رفتن صف‌های طولانی شکل در نقاط فروش (pos)، بالارفتن سرعت و دقت خوانش اطلاعات و نهایتاً کاهش خطا منجر می‌شود.

یکی از مزایای بارکد احراز هویت تامین کننده و دریافت پیش شماره 626 است. بارکدی که با پیشوند 626 شروع شود به این معنی است که توسط کشور ایران تولید می‎شود و محصول توسط یک شرکت ثبت شده در ایران اداره می‌شود. 4 تا 7 رقم بعدی که مختص شرکت تولیدکننده یا تامین کننده کالا است. در ایران تاکنون کد 5 رقمی معین شده است و هر 5 رقم مختص یک شرکت است . 4 رقم بعدی سریال قلم کالاست و رقم آخر رقم کنترل است.
پیش‌شماره شرکتی
یکی از مزایای دیگر بارکد اتصال به خرده‌فروشی‌ها است. فروشندگان پیشرو، در عرصه‌های ملی و بین‌المللی، مدت‌هاست که از بارکدهای GS1 استفاده می‌کنند. بارکدها نه تنها به آنها کمک می‌کنند تا فرایند پرداخت را تسریع کنند، بلکه مدیریت موجودی را نیز بهینه می‌کنند. برای ارتباط با این خرده فروشان مشهور، شرکت‌ها برای محصولات خود بارکد تهیه کنند. همچنین بارکدها برای فروش محصولات در سکوهای اصلی تجارت الکترونیکی لازم هستند. خرده فروشی‌هایی که در ایران از بارکد GS1 استفاده می‌کنند شامل فروشگاه رفاه، کوروش، هایپرمی، جانبو، شهروند و .. است.
بارکد در خرده‌فروشی

کاوش در فرصت‌های تجارت الکترونیکی

مزیت دیگر بارکد کاوش در فرصت‌های تجارت الکترونیکی است. با اتصال یکپارچه کانال‌های آنلاین و آفلاین ، بارکدها GS1 به عنوان مجرای مؤثر بین آجرها و کلیک‌ها خدمت می‌کنند. رمزگذاری GTIN (شماره تجارت جهانی کالا) و داده‌های محصولات صفحات وب محصولات شما موتورهای جستجو را قادر می سازد تا محصولات با اطلاعات صحیح را آسان تر پیدا کنند، تا مصرف کنندگان بتوانند نتایج جستجوی دقیقی را بدست آورند. از جمله موتورهای جستجو می‌توان به gepir.gs1.org اشاره کرد.
اخذ ایرانکد و شرکت در مناقصات سامانه ستاد از دیگر مزایای اخد بارکد است. امکان فروش کالا در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت و حضور در مناقصه ها ، امکان ورود به سامانه تدارکات الکترونیکی نفت، جهت استعلام ثبت الکترونیکی معاملات نفتی(ثامن)

تطابق بارکد GS1 با قوانین کشور

ضوابط فنی اجرایی توسعه دولت الکترونیکی(مصوب شورای عالی فناوری اطلاعات) به شماره 200/145 و مصوب شماره‌گذاری کالاها به شماره 3532 مجلس

وظیفه بارکد

وظیفه اصلی بارکد حمل داده های محصول از مبدا تا نقطه ضبط اطلاعات است. در فرایند کنترل کیفیت، تأیید بارکد ضروری است تا بارکدها در هر نقطه ضبط داده در طول زنجیره تأمین اسکن شوند.

مزایا بارکد در ردیابی

1. استفاده از استانداردهای شناسایی GS1 (به عنوان مثال، شماره بچ/لو، شماره جهانی قلم کالای تجاری، GTIN سریالی، کد سریالی بسته، شماره جهانی مکان و ...) امکان وجود و برقراری تعامل بین کاربردهای تجاری ردیابی را فراهم می‌آورد. (چه محتوای لجر بلاک‌چین بخشی از یک یا چند اکوسیستم تعامل‌پذیر باشد و چه نباشد).

خدمات اختصاصی مشتری

ما نیروها را برای ایجاد یک پلت فرم بی نظیر برای رشد و ایجاد ارزش در تامین مالی ترکیب می‌کنیم.

اعتبارسنجی بارکد با آزمایش نماد بارکد

برای اینکه بارکد از نقطه فروش توسط اکثر دستگاه های بارکدخوان قرائت شوند توسط دستگاهی تحت عنوان barcode verifier و کارشناسان این مرکز بررسی شده تا قبل از چاپ مشکلات مربوط به چاپ بارکد برطرف شود.
این ویدئو به ما نشان می‌دهد که مزایای بارکد GS1 چیست

ویدئوی مزایای دریافت بارکد

کاهش بسیار زیاد خطاهای انسانی در سبدهای خرید
سرعت بالا در اسکن اقلام، کاهش زمان و قابلیت اعتماد
کاهش هزینه آموزش کارمندان
هزینه طراحی و چاپ ارزان (قابلیت سفارشی‌سازی)
استفاده از بارکدها برای جمع‌آوری هرگونه اطلاعات (تنوع بارکدها)
ردیابی محصولات، محموله‌های خروجی، تجهیزات و...
کنترل موجودی بهتر و با هزینه و زمان کمتر (انبار، قفسه)
سرعت بالای چرخش اطلاعات و در دسترس بودن آن‌ها

چرا باید از بارکد استفاده کنیم؟