تجهیزات مرتبط با بارکد

کدام بارکد اسکنر‌ها را انتخاب کنیم؟

بارکدها، داده‌های رمزگذاری شده هستند که شامل اطلاعات مهم مربوط به یک محصول خاص هستند. با استفاده از میله‌ها و فاصله‌هایی با طول و عرض‌های مختلف ، اعداد و حروف مختلف رمزگذاری می‌شوند.  این کدها برای مدیریت دقیق موجودی بسیار مهم هستند. در اینجا انواع مختلفی از تجهیزات بارکد را باهم مقایسه می‌کنیم تا به شما در انتخاب دستگاه بارکد خوان مناسب برای تجارت و مدیریت موجودیتان کمک کنیم.  تجهیزات بارکد در زنجیره تامین را در این صفحه مشاهده نمایید.
به‌عنوان‌مثال ، بارکدی که در برچسب پیراهن دیده می‌شود ، نام تجاری، رنگ یا قیمت پیراهن را نشان نمی‌دهد. در عوض  فقط فضاهای سیاه‌وسفید با 13شماره است که توسط یک رایانه اسکن و شناسایی می‌شود. در رایانه داده‌های مربوط به این بارکد پیدا می‌شوند و بر این اساس ، صندوقدار در پیشخوان صورتحساب محصول را به مشتری ارائه می‌دهد.

انواع بارکد

بارکد دارای تگ الکترونیکی

تگ‌های الکترونیکی محصول که با استانداردهای مختلف فرکانس رادیویی کار می‌کنند

بارکد دوبعدی

بارکدهای دوبعدی مانند کد QR و ماتریس داده از مربع، شش‌ضلعی و اشکال دیگر برای ذخیره داده‌ها استفاده می‌کند. این داده‌ها در دو بعد خوانده می‌شوند زیرا داده‌ها در هر دو قالب افقی و عمودی مرتب می‌شوند. کدهای دوبعدی فقط با استفاده از تصویرگرهای مبتنی بر دوربین قابل‌خواندن هستند.

بارکد یک‌بعدی

این کدها عموماً فضاهای سیاه‌وسفید خطی با عرض‌های مختلف هستند. آن‌ها نزدیک به 13 کاراکتر دارند. کدهای یک‌بعدی می‌تواند فقط حروف الفبایی را حمل کند و می‌توان با اسکنرهای لیزری سنتی یا اسکنرهای تصویربرداری مبتنی بر دوربین خوانده شود.

انواع بارکدخوان

انواع چاپگر بارکد

فناوری چاپ بارکد

فن‌آوری‌های جوهرافشان ، لیزر و حرارتی همه برای ایجاد برچسب‌های بارکد و لیبل ها استفاده می‌شوند. بااین‌حال، فناوری حرارتی بیشتر مورداستفاده افرادی است که سیستم بارکدی خود را ایجاد می‌کنند و صرف‌نظر از موضوع دوام و ماندگاری بارکد چاپ‌شده، به‌عنوان بهترین انتخاب شناخته می‌شوند. دو نوع اصلی از فناوری حرارتی برای انتخاب وجود دارد:

انتقال گرمایی

این فناوری همچنین از گرما استفاده می‌کند، اما این کار را برای اتصال فیلم رزین یا موم به برچسب انجام می‌دهد. این چاپگرها دارای هزینه‌های نگهداری بالاتری هستند، اما بارکد چاپ‌شده توسط این نوع دستگاه‌ها دارای عمر طولانی‌تر در شرایط سخت مانند نور شدید یا آب‌وهوا ایده آل هستند.

حرارتی مستقیم

این فناوری برچسب ها را با یک چاپگر ویژه گرم می‌کند و قسمت‌هایی از برچسب به شکل بارکد تیره شوند. باوجود اینکه گرافیکی باکیفیت بالا، بدون روبان، توتر یا جوهر ایجاد می‌کند با گذشت زمان تمایل به رنگ زرد یا محو شدن دارند و برای استفاده طولانی‌مدت (شش ماه یا بیشتر) مناسب نیستند.

مواد به کار رفته برای چاپ بارکد
مزایای چاپ بارکد
مدیریت موجودی
خرده‌فروشان اغلب بارکد ورودی را به‌عنوان بخشی از سیستم کنترل دارایی به کار می‌برند، بارکد به آن‌ها اجازه می‌دهد تا دقیقا بدانند که چقدر پول در دست دارند، جایی که بیشتر موردنیاز است تا افزایش تقاضا و عوامل دیگری که به نسبت جابجایی کالا و هزینه‌های حمل‌ونقل شرکت کمک می‌کنند برآورده شود. با استفاده از یک چاپگر یا چاپگر صنعتی، شرکت‌ها می‌توانند برچسب‌های بارکد روی کاغذ را برای استفاده در ردیابی یک محصول در تمام طول راه از دریافت کالاهای واسطه‌ای جهت تولید محصول تا زمانی که محصول نهایی به دست مصرف‌کننده می‌رسد، چاپ و استفاده کنند.
مدیریت دارایی‌های ثابت
تولیدکنندگان و دفاتر دولتی اغلب خود را نسبت به دارایی‌های ثابت متعهد می‌دانند، این‌ها قطعات دارایی (مانند لپ‌تاپ یا وسایل نقلیه) هستند که به ایجاد درآمد کمک می‌کنند. بارکدها می‌توانند به ایجاد یک سیستم تأیید / بازرسی برای دارایی‌های ثابت کمک کنند ، بنابراین به دلیل فراموش‌شدن کامل یا سرقت، دارایی‌های یک سازمان از بین نمی‌روند. با چاپ برچسب دارایی به‌وسیله چاپگر رومیزی و روی مواد آکریلیک ، شرکت‌ها می‌توانند بارکدی را برای دارایی هایی که اغلب در خارج از فضای کسب‌وکارشان استفاده می‌شوند (مانند دوربین یا ماشین‌آلات) اعمال کنند.
موارد دیگر شناسایی
بیمارستان‌ها ممکن است دریابند که در صورت عدم ثبت صحیح اطلاعات مهم در مورد بیمار یا داروی بیمار این اطلاعات از بین می‌رود یا حاوی خطا شود. با یک چاپگر موبایل ، بیمارستان می‌تواند بارکدی کوچک اما قابل‌خواندن را بر روی کاغذ یا پلی الیفین برای استفاده کوتاه‌مدت اما بادوام ایجاد کند.